Aşağıda bazı sorularınıza cevap bulabilirsiniz: 

Soru: IWT Project Nedir?

Cevap: Öğrenciler ve yeni mezunların yaşadığı iki temel sorunu çözmeye çalışıyoruz: 1) Bilinçli ve doğru bir kariyer tercihi, 2) Networking. Bu iki sorunu çözme şeklimiz basit: sizi sektör profesyonelleriyle online (ve belki ileride offline) etkinliklerde bir araya getirmek. Böylece o sektör/iş alanı hakkında tecrübeli birine merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz, ayrıca bu kişilerle kurduğunuz bağlantıyı kariyer fırsatına da çevirebilirsiniz.

Soru: Bu etkinlikler eğitim gibi mi oluyor?

Cevap: Tam olarak değil. Bu etkinliklerde amaç sizin sektör profesyonellerine o sektör veya iş alanıyla ilgili sorularınızı sormanız ve cavaplar almanız. Örneğin "Siz bu sektörde 15 yıl geçirdiniz, tavsiye eder misiniz? Maaşlar nasıl? Mutlu musunuz? Bu iş yerine tavsiye edeceğiniz başka bir iş var mı?" gibi soru-cevap formatında ilerlemeye çalışıyoruz.

Soru: Etkinliklere herkes katılabiliyor mu?

Cevap: Belli sayıda (max. 50 kişi) katılımcıyla sınırlı tutmaya çalışıyoruz ki katılımcılar sorularını sorma fırsatı yakalayabilsinler. Öncelik gönüllülerimizde, ama yer kalırsa dışarıdan da katılımcılar gelebilir.

Soru: Bu ücretli bir hizmet mi?

Cevap: Hayır, hiç bir kar amacı gütmüyoruz. Ama lütfen dikkat; bu etkinlikler için bir çok gönüllü emek veriyor, bir çok sektör profesyoneli değerli zamanlarını sizler için ayırıyor, yani yaptığımız şey ücretsiz, ama çok değerli.

Soru: Kar amacı gütmüyorsanız finansmanı nasıl sağlayacaksınız?

Cevap: İleride etkinliklere sponsorlar bularak veya başka modellerle finansman sağlama yoluna gidebiliriz.

Soru: Gönüllülerden ne bekleniyor?

Cevap: Gönüllüler bir veya birkaç konuda katkıda bulunabilir: 1) Düzenlediğimiz etkinliklerin mümkün olduğunca öğrenciye/yeni mezuna duyurulması, 2) Etkinliklerin düzenlenmesine yardım etmek, 3) Kurullarda sorumlu olarak ekiplerin koordinasyonuna yardımcı olmak, 4) Daha yoğun ve üst düzey koordinasyon görevlerinde yer almak. Zamanı olmayan gönüllüler sadece etkinlikleri sosyal medya hesaplarından paylaşarak katkıda bulunabilir, zamanı olan gönüllüler etkinlik düzenlenmesine de yardımcı olabilir. Ekipler halinde ilerlediğimiz için bir gönüllünün zaman sorunu olduğunda diğerleri ona destek olabilir.

Soru: Gönüllü olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap: Bize info@iwtproject.com’dan veya halihazırdaki gönüllülerimizden birinden referansla ulaşmanız yeterli olacaktır.

 

Soru: IWT'ye din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş bağımsız olarak herkes katılabilir mi?

Cevap: Kesinlikle evet.

 

Soru: Gönüllü olmak istiyorum ama katkıda bulunmak için her zaman müsait olmayabilirim, ne yapmalıyım?

Cevap: Var olan bir etkinliği sosyal medyada ve/veya sınıf arkadaşlarınız arasında duyurmanız bile yeterli olacaktır. Daha müsait bir zamanınızda etkinlik düzenlemeye de bekleriz :)

 

Soru: Başka arkadaşlarımı gönüllü olarak davet edebilir miyim?

Cevap: Elbette. Halihazırdaki gönüllülerin referansıyla gelen kişilerin kabul süreçleri çok daha hızlı olacaktır.

 

Soru: Bir süre hiç katkıda bulunamazsam gönüllülükten çıkarılır mıyım?

Cevap: Siz istemedikçe hayır.

 

Soru: Hangi durumlarda gönüllükten çıkarılırım?

Cevap: Kurul sorumlunuz ve kurul üyeleri sizin ekip içindeki davranışlarınız hakkında şikayette bulunurlarsa böyle bir ihtimal doğabilir.

 

Soru: Bildiğim başarılı bir sektör profesyoneli var, onu da etkinliğe davet edebilir miyiz?

Cevap: Evet, ekip arkadaşlarınızla koordineli olarak yapabilirsiniz.

 

Soru: Ben de kurul/etkinlik/üye sorumlusu olmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Cevap: Bu sorumluluklar da gönülülük esaslıdır ve sorumlu kişiler o kurulun/etkinliğin verimli bir şekilde çalışması için elinden geleni yapar. Bu sorumluların yetersiz kaldığı noktalarda diğer gönüllülerden de bu rolü üstlenenler olabilir.

Soru: Linkedin profilimde buradaki rolümden bahsedebilir miyim?

Cevap: Elbette. Gönüllülük sürecinizde ekip çalışması, etkinlik koordinasyonu, liderlik vb. konularda harika deneyimler edineceksiniz. Bu deneyimler profesyonel iş hayatınızda da çok işinize yarayacak.

Diğer sorularınız için her zaman ulaşabilirsiniz: info@iwtproject.com